Stawy kąpielowe

Woda jest źródłem życia. Ta odwieczna prawda sprawia, że tak chętnie przebywamy nad akwenami wodnymi. czytsta_woda
Szum morza, gładka toń jeziora,chłodny nurt górskiego potoku niosą ze sobą przyjemne doznania. Nic zatem dziwnego, że właściciele własnych ogrodów tak często decydują się na oczka wodne, stawy ogrodowe lub choćby małe źródełka wodne. Jednak, aby satysfakcja z własnego akwenu była pełna woda musi być czysta.

Czym więc jest czysta woda? Lazurową, kryształowo czystą wodę w tradycyjnych basenach kąpielowych uzyskujemy, dzięki stosowaniu chemii, chloru lub ozonu – środków, które zabijają żywe organizmy rozwijające się w wodzie. W idealnie klarownej, czystej wodzie basenowej nie ma bakterii, glonów ani zooplanktonu, pod względem biologicznym woda jest czysta. Jednak nic za darmo – taka woda jest zanieczyszczona chemicznie, i to w sposób nie obojętny również dla człowieka.

Inaczej rozumiemy naturalną czystość wody. Przypomnijmy – woda jest źródłem życia, naturalna czysta woda to doskonale zbilansowany żywy ekosystem. To środowisko w którym rozwijają się różnorodne formy życia, jest tu miejsce dla glonów, zooplanktonu, roślin wodnych i ryb. Naturalny zapach i wygląd wody z bogactwem życia to efekt, o który nam chodzi w naszym oczku wodnym lub stawie ogrodowym. Taka woda ma kolor lekko zielony, mogą występować w niej zawiesiny, mogą powstawać osady denne – tak jest przecież w naturze. Naturalnie czysta woda powinna nam zapewnić dobrą przezroczystość z możliwością obserwacji roślin, kamieni i ryb znajdujących się w wodzie do głębokości ok. 1,5m.

TOP