Nawadnianie ogrodów

Rośliny wymagają utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgotności, dlatego
nawadnianie ogrodów jest kluczowym etapem ich pielęgnacji.

nawadnianie ogrodów

INSTALACJA NAWADNIAJĄCA

Budowa instalacji automatycznego nawadniania ma na celu oszczędzanie wody i czasu. Dzięki zastosowaniu systemu woda trafia do roślin w odpowiednich ilościach i czasie, a właściciel ogrodu nie musi poświęcać czasu na podlewanie ręczne. Oszczędność wody zwraca finansowy koszt wykonania instalacji już po kilku latach.

nawadnianie ogrodów Lublib

ZASADA DZIAŁANIA INSTALACJI

Nawadnianie ogrodów wymaga systemu odpowiednio rozmieszczonych urządzeń rozprowadzających wodę, połączonych ze źródłem wody i sterownikiem włączającym i wyłączającym system.

Podstawowym urządzeniem nawadniającym jest zraszacz. Używamy zraszaczy wynurzeniowych, czyli takich, które widoczne są tylko w czasie pracy. Pracujące w formie statycznej lub rotacyjnej zraszacze posiadają regulację kąta zraszania, a w przypadku zraszaczy rotacyjnych, także zasięgu.

W miejscach gdzie praca zraszaczy jest ograniczona lub nie wskazana stosuje się linię kroplującą. Jest to elastyczna rurka z wbudowanymi emiterami, które wypuszczają co kilka sekund kroplę wody bezpośrednio pod roślinę.

Zraszacze i linie kroplujące połączone są ze źródłem wody siecią elastycznych rur o odpowiedniej grubości. Między źródłem wody a sekcją (grupą zraszaczy lub linią kroplującą) umieszczony jest elektrozawór. Ustawieniem elektrozaworów zarządza sterownik, otwierając je lub zamykając. Sterownik to niewielkie urządzenie elektryczne posiadające pamięć, dzięki czemu możemy go zaprogramować aby w danym dniu o danej godzinie i minutach włączył odpowiednią sekcję i zamknął ją po określonym czasie. Ułatwia to znacząco korzystanie z systemu, wystarczy że raz na jakiś czas zmienimy ustawienia pracy systemu dostosowując je do pory roku. Sam sterownik umieszcza się w budynku lub pod zadaszeniem. Praca systemu zatrzymywana jest w momencie opadów dzięki czujnikowi deszczu.

projektowanie ogrodów Lublin

PROJEKTOWANIE SYSTEMU NAWODNIENIA

Dobre projektowanie instalacji nawadniającej wymaga wiedzy i doświadczenia. Należy umiejętnie rozmieścić zraszacze i dobrać ich model, zasięg i wydajność. Utworzyć sekcje dostosowując ich pracę do możliwości źródła wody – jego ciśnienia i wydajności. Ważne są także obliczenia dotyczące spadków ciśnienia i dobór rur. Wszytko to, aby zapewnić wydajną i bezproblemową pracę instalacji nawadniającej. Projekt nawadniania stanowi najczęściej element projektu wykonawczego, ale może być także wykonany oddzielnie np. do istniejącego już ogrodu. Do wykonania projektu niezbędny jest podkład geodezyjny lub projekt ogrodu wykonany w skali z oznaczeniem różnic w wysokościach, oraz parametry źródła wody (wodociąg, pompa głębinowa).

system nawadniania ogrodów

TECHNOLOGIA NAWADNIAJĄCA OGRÓD

Nasze instalacje nawadniające wykonujemy w technologii amerykańskiej firmy TORO. Jest to sprzęt profesjonalny, używany w ogrodach przydomowych, komercyjnych i obiektach sportowych. Hortland posiada wieloletnie doświadczenie w budowaniu wydajnych instalacji nawadniających, dostosowanych do potrzeb roślin i budowy ogrodu.

Previous Next
Close
projektowanie ogrodów Lublin
Test Caption
Test Description goes like this