Staw kąpielowy Wyględy

Kolejnym obiektem wodnym powstałym w 2009 r. jest staw kąpielowy w podwarszawskich Wyględach. Staw kąpielowy jest świetnym rozwiązaniem, gdy chcemy mieć basen odkryty o charakterze naturalnego zbiornika wodnego, doskonale wpisującego się w otaczający ogród.

W tym celu zadbano, aby posiadał nieregularną linię brzegową, a połączony z przydomowym tarasem harmonizował z architekturą domu. Niezbędne w takim stawie są rośliny typowe dla naturalnych stanowisk wodnych, takie jak tatarak zwyczajny, strzałka wodna i trzcina pospolita. Rośliny te porastają strefę żwirową nie utrudniając kąpieli.

Ważnym elementem stawu jest kaskada, niezwykle dekoracyjna ze względu na użyte do jej budowy kamienie: łupek szarogłazowy i serpentynit. Zasilana osobną pompą nie tylko stanowi o estetyce miejsca, ale także zapewnia odpowiednie natlenienie wody.

Powierzchnia lustra wody wynosi 182m2, z czego strefa kąpielowa zajmuje 67m2. Tak duża powierzchnia gwarantuje swobodę i komfort pływania, ale też wymaga starań i urządzeń, które zapewnią odpowiedni stan wody.

Krystaliczną czystość wody zapewnia rozbudowana filtracja modułowa, wyposażona w 2 lampy UVC oraz skrajnie rozmieszczone w strefie regeneracyjnej skimmery. Zestaw filtracyjny ukryty jest pod solidnym i estetycznym drewnianym tarasem. Dzięki automatycznemu systemowi uzupełniania wody na bieżąco regulowane są ubytki wody powstałe w wyniku parowania.

Istotnym czynnikiem wspomagającym proces filtrowania wody jest zapewnienie prawidłowej cyrkulacji wody w całym stawie. W tym celu został on zaopatrzony w dysze napływowe doprowadzające wodę do strefy kąpielowej natomiast poprzez rurę drenarską woda rozprowadzana jest w strefie regeneracyjnej. W ten oto sposób dzięki odpowiedniemu połączeniu technologii i dbałości o krajobraz uzyskano zharmonizowany z przyrodą i bezpieczny obiekt kąpielowy.

TOP