Staw kąpielowy w Mikołowie

Staw kąpielowy w Mikołowie powstał na zlecenie prywatnego inwestora w miejscu starej sadzawki znajdującej się za domem. Został on zaprojektowany jako jeden z elementów architektury ogrodowej w ogólnym projekcie zagospodarowania terenu, więc jego forma nawiązuje bezpośrednio do stylu reprezentacyjnej części ogrodu otaczającej dom. Styl ten charakteryzuje się odważnym akcentowaniem w przestrzeni form kulistych i geometrycznych łuków, co znalazło swoje odbicie także w kształcie zbiornika. Strefa kąpielowa o powierzchni 18 m2 została ujęta w trzy ściany wytyczone po łukach o różnym promieniu. Wykonanie stawu o standardowej, zwartej formie z jednolitą taflą i w przyjętym stylu byłoby niezwykle trudne ze względu na ograniczoną ilość miejsca i otaczającą architekturę. Dlatego, aby zachować odpowiednią powierzchnię strefy regeneracyjnej, podzielono ją na trzy części. Poza częścią główną i optycznie połączonym z nią klinem, wydzielona została półkolista strefa regeneracyjna „wycięta” w tarasie, która jednocześnie stanowi podstawę kaskady. Kaskada została zaprojektowana przede wszystkim jako element napowietrzający wodę, a więc wspomagający procesy filtracyjne.

Drewniany taras przy stawie kąpielowym został podzielony na dwie części. Pierwsza część pełni funkcję ścieżki i umożliwia dostęp do strefy kąpielowej. Druga część tarasu jest funkcjonalnym przedłużeniem murowanego tarasu przydomowego. Ta część przykrywa także betonową komorę filtracyjną. Mimo konstrukcyjnego podzielenia elementów stawu na części, wizualnie i funkcjonalnie staw tworzy spójną kompozycję o wyjątkowym charakterze.

Zaprojektowanie stawu o tak nietypowej budowie wymagało opracowania specjalnego obiegu wody. Ustawienie poziomów poszczególnych stref regeneracyjnych i dysz napływowych powoduje, że woda poddawana jest ciągłej filtracji w obrębie całego stawu. System filtracyjny zawiera pompę i zestaw filtrów modułowych z lampą UVC połączonych z polem żwirowym i skimmerami. Kaskada posiada oddzielną pompę, dzięki czemu można regulować jej przepływ i w razie potrzeby wyłączyć. Staw wyposażony jest w bezpieczną instalację oświetleniową. Reflektory wmurowane w ściany umożliwiają kąpiele o każdej porze, a efekt falującego światła tworzy wyjątkową aurę w całym wnętrzu ogrodowym.

TOP